Tuning při výrobě boilie
Protože ledy pomalu, ale jistě, opustily hladiny rybníků a přípravy na nadcházející sezónu jsou již v plném proudu, začíná se blížit i čas pro přípravu dobrot pro naše drahocenné soupeře. V regálu nám s Elisem zůstala ještě jedna ze tří novinek pro letošní testování a proto bychom se s Vámi chtěli opět podělit o jeden z tipů při výrobě boilie, které vám mohou dopomoci, abyste byli zase o krok napřed než ostatní.
Jedna z prvních „vychytávek“ je obalování boilie ve vlastní směsi.
Přestože je postup opravdu velice jednoduchý, může být hodně účinný. Kolem boilie vytvoříme tzv. oblak, který bude velice dráždivý a rychle se rozplyne do vodního okolí. A právě proto rychleji přiláká potencionální fotografie
Pří výrobě boilie těsta si dáme stranou část mixu. Kdo chce mít boilie více atraktivní, může dát stranou i část aminokompletu, rozhodně se tím nic nepokazí. Poté standardním postupem vyrobíme boilie, které vkládáme do vroucí vody. Po potřebné době varu a vyjmutí z vody dáme boilie do misky a dokud jsou kuličky ještě mokré, zasypeme je suchou směsí a kuličky ve směsi obalíme.
Tento postup se dá samozřejmě opakovat i vícekrát. Skvěle se pro to hodí, když si dáte stranou i trochu již výše zmíněného aminokompletu. Jen je potřeba mezi vrstvami obalu nechat časovou prodlevu, aby ta stávající částečně proschla a pěkně přilnula k boilie. Takto obalené kuličky necháme proschnout a můžeme vyrazit k vodě, popřípadě bez problémů zamrazíme.
Tento způsob se nemusí používat jen u boilie. Velmi často jsme si také tuningovali klasické halibut pelety. .= Pro tuto úpravu se hodí například tekutý enzymaticky upravovaný játrový koncentrát + játrový extrakt (popřípadě by se dala použít i játrová moučka). Jako velmi lákavá kombinace se také jeví aminokyselinový mix + rybí protein, který je ve vodě velmi dobře rozpustný, tím pádem se rychle šíří vodním sloupcem. Samozřejmě by se dal zakomponovat třeba i Robin red nebo spoustu dalších surovin. Myslíme si, že fantazii se meze nekladou.
Jen při obalování pelet v extraktech, atraktorech a moučkách, se postupuje nepatrně jinak, protože tyto komponenty jsou oproti boilie směsi mnohokrát více jemnější. Kolem pelety se vytvoří řídká kaše, která se musí nechat pořádně zaschnout(nejlépe několik dnů).
Postupujeme následovně:
•pelety vkládáme do misky a zalijeme například tekutými játry
•necháme je nasáknout delší dobu a pak teprve zasypeme například extraktem
•poté rovnoměrně obalujem
•připravíme si tenký provázek a jehlu na prošívání nástražních rybiček
•na provázek postupně navlékneme pelety a zavěsíme ve vodorovné poloze na dobře větratelném místě
•dbáme na to, aby mezi peletami byly mezery a navzájem se nedotýkaly.
A teď už jen necháme pořádně proschnout, dokud vrstva řádně nevytvrdne.
Takto obalené pelety vydrží déle nastražené, budou více lákavé a hlavně budete zase něčím výjimeční než ostatní. A to je v dnešní době poloviční cesta k úspěchu. Přejeme všem rybářům, kteří sdílejí stejně jako my nadšení nejen z lovu, ale i ze všeho kolem, co k němu patří, spoustu krásných zážitků a nezapomenutelných úlovků v letošní sezóně 2011 www.chytni.estranky.cz